У стиль «лофт», або Коли шпали і рейки пахнуть затишком і мистецтвом

Шпали з рейками – предмети, які аж ніяк не асоціюються з меблями. Чи не так? Проте креативні майстри зробили ці зазвичай грубі предмети привабливими навіть у меблевих конструкціях.

Шпалове меблярство аж ніяк не корпусне: зазвичай це – предмети для сидіння, варіації столів, зрідка – ліжок. Якщо роздивлятися конкретні меблеві шпалові конструкції, то в усіх випадках вони мають масивну деревну основу, рейкове доповнення й іноді додаткові матеріали. Наприклад, робочий стіл, має могутні ніжки-опори для надійного утримування шпалового верху-підставки з густо наставленими рейковими фрагментами, на яких утримується скляна стільниця. Звичайно, така стільниця могла б «сидіти» й безпосередньо на поздовжніх шпалах, але тоді була б порушена основоположна концепція – шпала має «працювати» обов’язково в парі з рейкою. І не обійтися без третього учасника. На прикладі столу авторам креативної меблевої концепції знадобилося як додатковий матеріал скло.меблі зі шпал і рейок, У стиль «лофт», або Коли шпали і рейки пахнуть затишком і мистецтвом, меблеві статті, меблі, Львів

А от те, що рейкових фрагментів під скляною стільницею багато, має справді функціональне виправдання: у цій конструкції стола не тільки рейки до шпали не кріплять, а й саму стільницю до рейок, тож аби вона не ковзала, має бути скло масивною з багатьма точками опори.

меблі зі шпал і рейок, У стиль «лофт», або Коли шпали і рейки пахнуть затишком і мистецтвом, меблеві статті, меблі, Львів Доволі мінімалістична лавка може бути більше наближена до реальних шпалово-рейкових «взаємин». Наприклад, способом кріплення – реальним, поширеним на залізничних коліях із деревʼяними шпалами за допомогою кованих масивних чотиригранних цвяхів (костилів) із головкою спеціальної конструкції з металевою підкладкою. Два прибитих до шпали-сидіння по краях рейкових фрагменти, треба визнати, не є зручними підлокітниками, але, знову ж таки, обійтися без них – означає не дотримуватися концепції проекту. До речі, вигадливі дизайнери розширити в «залізничних меблях» функціонал застосування масивних цвяхів: в одній із моделей лавки з них виготовили ажурні опори.меблі зі шпал і рейок, У стиль «лофт», або Коли шпали і рейки пахнуть затишком і мистецтвом, меблеві статті, меблі, Львів

Застосування рейок як основи меблів зробить меблевий виріб непідйомним. Тому здебільшого використовують лише елементи рейок. Але можуть бути й винятки, якщо предмет невеликий, наприклад, журнальний столик. Масивна скляна стільниця у нього має значну площу контакту з опорами – наполовину рейкову і шпалову, що хрестоподібно з’єднані.

меблі зі шпал і рейок, У стиль «лофт», або Коли шпали і рейки пахнуть затишком і мистецтвом, меблеві статті, меблі, Львів Ще один «залізничний» спосіб кріплення рейок до шпал – з використанням скоби та гайко-шпилькового затиску – цілком доречний у конструкції стола. Але, звичайно, стилізовано, коли рейки збоку неначе стягують шпали, а не кріпляться зверху. Це такий дизайн: частини рейок по краях стільниці з таких самих за довжиною відрізків шпал слугують своєрідним декоративним обрамленням. Однак у практичному сенсі оті чималі виступи металевого штиря по боках стола, м’яко кажучи, доволі небезпечні.меблі зі шпал і рейок, У стиль «лофт», або Коли шпали і рейки пахнуть затишком і мистецтвом, меблеві статті, меблі, Львів

А для виготовлення крісла тронного типу для стовідсоткового аскета шпали й рейки якраз і згодяться. Ніжки і підлокітники виконані зі шпал, а сидіння і спинка викладені з рейок. Попри те, що конструкція має форму крісла, назвати її так важко – ні зручності, ні комфорту, хіба що покарання відбувати. Будемо вважати, що це – суто дизайнерський витвір, що не має нічого спільного з практичністю.

меблі зі шпал і рейок, У стиль «лофт», або Коли шпали і рейки пахнуть затишком і мистецтвом, меблеві статті, меблі, Львів Хоча масивністю й відвертою брутальністю шпалово-рейкові меблі ніби спеціально призначені для вулично-дачного застосування, проте насправді вони навіть більше, ніж палетні саме інтерʼєрного використання. А все тому, що містять метал, який здатен іржавіти. Звісно, можна металеві частини пофарбувати, покрити якимись іншими захисними складами, але то вже буде зазіханням на основи лофту.

Коли з’ясував, що американська дизайн-студія «Rail Yard Studios» (а кому ж іще, як не американцям, «лофт» – найрідніший стиль!) таки справді для виробництва «залізничних меблів» використовує натуральні робочі шпали й рейки, що вже відпрацювати років по сто, то подумав, що їх, мабуть, просочують не гудроном, як у нас. У наших реаліях, якщо б хтось узявся розвивати ідею «залізничних меблів», підказану американськими креативним дизайнерами, як взялася за власну інтерпретацію палетних меблів київська студія «Zamok», то треба було б вдаватися до стилізації під натуральні шпали. Або використовувати бруси «а-ля шпала», або реальні шпали, але ще не прогудронені і не використовувані.

Меблями із шпал і рейок американці дизайнери неабияк догодили любителям зістареного дерева. А деревний масив навіть штучно зістарювати не довелося – деревина природно зістарилася, точніше, – спрацювалася.меблі зі шпал і рейок, У стиль «лофт», або Коли шпали і рейки пахнуть затишком і мистецтвом, меблеві статті, меблі, Львів

меблі зі шпал і рейок, У стиль «лофт», або Коли шпали і рейки пахнуть затишком і мистецтвом, меблеві статті, меблі, Львів До всього сказаного й показаного можна ще додати, що ідея виробництва шпалово-рейкових меблів запатентована її авторами, виробництво є сімейним бізнесом. Попри всю брутальність таких меблів, кожен предмет позиціонується як витвір мистецтв, він пронумерований й каталогізований. І справді, меблетворчі матеріали тут максимально уніфіковані, їх не більше двох-трьох, кожен фрагмент меблевого виробу індивідуальний, жоден не повторюється в іншому виробі.

Шпалово-рейкові меблі, виконані в стилі «лофт», можуть гармонійно вписуватися в такі стилі, як сучасний «кантрі» та «вінтаж».

Джерело


Читайте наші МЕБЛЕВІ СТАТТІ, в яких ви дізнаєтеся багато цікавого та корисного